Sep 09, 2019 12:31 PM

NXCCA Class C Cross County Rankings

Posted Sep 09, 2019 12:31 PM

2019 NXCCA Cross Country State Rankings

Week 1

(August 29 - September 7th)


Class C - BOYS

Rank School 1st Place Votes Points District 2018 State Meet

1. Sidney 4 122 C-4 1

2. Douglas County West 3 105 C-1 5

3. Aurora 5 100 C-3 5th Class B

4. Malcolm 0 71 C-3 1st Class D

5. Milford 0 65 C-3 9

6. Minden 1 51 C-3 DNQ

7. Mitchell 0 25 C-4 4

8. Wahoo 0 37 C-1 8

9. Columbus Scotus 0 28 C-2 6

10t. Broken Bow 0 24 C-4 DNQ

10t. Adams Central 0 24 C-3 DNQ


Others receiving votes - Boone Central/Newman Grove (19), Holdrege (17), Pierce (17), Gothenburg (14), Boys Town (9), Wayne (9), Auburn (8), Chadron (7), Hartington (5), Kearney Catholic (3), Lincoln Christian (3), West Point-Beemer (3), Central City (2), Cozad (1), Ogallala (1). -  Number of coaches voting - 14 of 44


Class C - GIRLS

Rank School 1st Place Votes Points District 2018 State Meet

1. Chadron 6 82 C-4 DNQ

2. Aurora 1 72 C-3 7th Class B

3. Minden 0 59 C-3 DNQ

4. Lincoln Christian 3 54 C-3 4

5. Columbus Scotus 1 52 C-2 3

6. Kearney Catholic 0 47 C-3 7

7. Ord 0 46 C-2 DNQ

8. Milford 0 42 C-3 10

9. Boone Central/Newman Grove 0 37 C-2 5

10. Holdrege 0 34 C-4 1


Others receiving votes - Conestoga (23), Malcolm (23), Mitchell (20), Gothenburg (17), Fort Calhoun (16), Adams Central (13), Douglas County Central (7), Sidney (7), Fairbury (4), Auburn (2), Chase County (2), Ogallala (1) - Number of coaches voting - 12 of 44


NOTES: The Nebraska Cross Country Coaches Association (NXCCA) will be compiling state rankings

based off of a weekly coach’s poll. The rankings will be completed on a bi-weekly basis with the final poll

based on state meet results. Any questions or concerns regarding this Class C poll can be directed to Shawn Wheelock at [email protected]


Continue Reading North Platte Post
Sep 09, 2019 12:31 PM
2019 Cozad XC Invite results - Girls


1. JR Chelsey Espinosa 20:39

Hastings

2. 9 Miah Hoppens 21:04

Ogallala

3. FR Zarah Blaesi 21:08

North Platte

4. FR Mallory Applegate 21:24

Cozad

5. SR Kenzie Hurlbert 21:33

Holdrege

6. 9 Samantha Rodewald 21:46

McCook

7. SO Kate Steinike 22:00

St Patrick

8. FR Nelia Rivas 22:00

North Platte

9. JR Genna Blakely 22:11

St Patrick

10. SR ElsiAnna K Rodewald 22:17

McCook

11. SO Grace Cappel 22:20

McCook

12. SO Alexis Hoatson 22:23

North Platte

13. 9 Shawna Wilkinson 22:24

McCook

14. FR Karyn Burkholder 22:29

Cozad

15. SO Hayley Miles 22:30

St Patrick

16. SO Lydia Peters 22:31

Sidney

17. JR Abbie McGuire 22:33

Milford

18. JR Tahjzha Botts 22:42

Maxwell

19. JR Madelyn Mullet 22:46

Milford

20. FR Brooke Barth 22:49

Kearney

21. SR Dulce Lopez 22:52

Hastings

22. SR Angelea Arnett 22:54

Sidney

23. JR Lacy Biltoft 22:58

Holdrege

24. SR Ashley Kroese 23:11

Milford

25. SR Mary Ferrone 23:16

Hastings

26. FR Jenessa Arnold 23:22

North Platte

27. SR Megan Burkholder 23:27

Cozad

28. JR Megan Freeman 23:28

Northwest

29. SR Gilliyan Hueske 23:30

Hastings

30. SR Acacia Rivas 23:32

Kearney

31. FR Alivia Olson 23:33

Kearney

32. SO Kay Lynn Trenkle 23:36

Kearney

33. SR Bailey Adams 23:40

Northwest

34. JR Alayna Piening 23:41

Milford

35. JR Jessie Nguyen 23:46

Hastings

36. SO Kiernan Bierman 23:46

Hastings

37. JR Baylee Evarts 23:52

North Platte

38. SO Megan Sutton 24:05

Kearney

39. SR Madeline Krolikowski 24:11

Northwest

40. SO Lauren Kohtz 24:28

Kearney

41. SR Taeryn Trumper 24:39

Ogallala

42. SO Sydney Fisher 24:39

Northwest

43. SO Mya Eriksen 24:55

Northwest

44. JR Alyssa Earl 24:57

Northwest

45. SR Emma Stutzman 24:57

Milford

46. 9 Sopia Plugge 25:09

Ogallala

47. FR Halie Recoy 25:10

South Loup

48. SO Joslyn Hammond 25:11

McCook

49. SO Kimberly Gutierrez 25:25

Sidney

50. SR Lindsay Sawyer 25:38

Maxwell

51. SO Miranda Ahrendt 25:42

Sidney

52. FR Eliza McGuire 25:44

Milford

53. SO Chelsea Royle 26:13

Broken Bow

54. JR Lexi Hauxwell 26:31

McCook

55. SR Julie Slattery 26:36

St Patrick

56. JR McKenna Palmer 26:42

Broken Bow

57. JR Antonia Hiett 26:56

Sidney

58. SO Brianna Arguello 26:58

Broken Bow

59. SR Julie Kreitman 27:00

Broken Bow

60. SR Ashley Dye 27:19

St Patrick

61. JR Isela Tercero 27:20

Broken Bow

62. SR Marinn Niesen 27:30

St Patrick

63. SR Elizabeth Madsen 28:09

Maxwell

64. SO Heidi Donegan 28:21

South Loup

65. JR Kaylee Peterson 29:52

Broken Bow

66. SO Megan Donegan 30:06

South Loup

67. SO Sophia Doyle 31:10

South Loup

68. SR Morgan McGehee 31:54

Maxwell

69. SO Lila Bloomer 32:55

South Loup

70. SO Keylee Hatterman 35:11

Ogallala

71. SR Hagen Ell 39:58

South Loup