Dec 19, 2019 6:45 PM

NSAA 2020 Football District assignments

Posted Dec 19, 2019 6:45 PM

2020 & 2021 Football District Assignments

District A-1:

Creighton Preparatory School

Lincoln East

Lincoln Northeast

Millard West

North Platte

District A-2:

Fremont

Lincoln North Star

Lincoln Pius X

Millard South

Omaha North

District A-3:

Lincoln Southwest

Omaha Burke

Omaha Central

Omaha South

Papillion-LaVista South

District A-4:

Bellevue West

Columbus

Kearney

Lincoln High

Omaha Northwest

District A-5:

Bellevue East

Elkhorn South

Gretna

Lincoln Southeast

Papillion-LaVista

District A-6:

Grand Island

Millard North

Norfolk

Omaha Benson

Omaha Bryan

Omaha Westside

District B-1:

Bennington

Blair

Gross Catholic

Omaha Roncalli Catholic

South Sioux City

District B-2:

Elkhorn High

Elkhorn North

Mount Michael Benedictine

Omaha Skutt Catholic

Ralston

District B-3:

Beatrice

Crete

Norris

Plattsmouth

Waverly

District B-4:

Aurora

Hastings

Northwest

Seward

York

District B-5:

Alliance

Gering

Lexington

McCook

Scottsbluff

District C1-1:

Auburn

Fairbury

Falls City

Lincoln Christian

Milford

Nebraska City

District C1-2:

Ashland-Greenwood

Louisville

Malcolm

Platteview

Raymond Central

Wahoo

District C1-3:

Arlington

Boys Town

Douglas County West

Fort Calhoun

Logan View/Scribner-Snyder (LVSS)

Omaha Concordia

District C1-4:

Columbus Lakeview

Columbus Scotus

North Bend Central

Schuyler

West Point-Beemer

District C1-5:

Battle Creek

Boone Central

ONeill

Pierce

Wayne

District C1-6:

Adams Central

Central City

Fillmore Central

St. Paul

Wood River-Shelton

District C1-7:

Broken Bow

Cozad

Holdrege

Kearney Catholic

Minden

District C1-8:

Chadron

Gothenburg

Mitchell

Ogallala

Sidney

District C2-1:

Bishop Neumann

Centennial

Lincoln Lutheran

Syracuse

Wilber-Clatonia

Yutan

District C2-2:

Aquinas Catholic

Archbishop Bergan

David City

Oakland-Craig

Tekamah-Herman

District C2-3:

BRLD

Crofton

Hartington Cedar Catholic

Norfolk Catholic

Ponca

District C2-4:

Doniphan-Trumbull

Hastings St. Cecilia

Sandy Creek

Superior

Sutton

District C2-5:

Centura

Gibbon

Grand Island Central Catholic

Ord

Twin River

District C2-6:

Bridgeport

Chase County

Gordon-Rushville

Hershey

North Platte St. Patrick's

Valentine

District D1-1:

Cedar Bluffs

Conestoga

Elmwood-Murdock

Omaha Brownell Talbot

Weeping Water

District D1-2:

Freeman

Humboldt-Table Rock-Steinauer

Johnson County Central

Lourdes Central Catholic

Palmyra

District D1-3:

EMF

Heartland

Southern

Thayer Central

Tri County

District D1-4:

Cross County

East Butler

Humphrey/Lindsay Holy Family

Nebraska Christian

Shelby-Rising City

District D1-5:

Clarkson/Leigh

Guardian Angels Central Catholic

Howells-Dodge

Madison

Stanton

Wisner-Pilger

District D1-6:

Elkhorn Valley

Hartington-Newcastle

Laurel-Concord-Coleridge

Lutheran High Northeast

Plainview

Wakefield

District D1-7:

Ainsworth

Neligh-Oakdale

North Central

Summerland

West Holt

District D1-8:

Amherst

Anselmo-Merna

Arcadia-Loup City

Burwell

Ravenna

District D1-9:

Alma

Arapahoe

Bertrand

Elm Creek

Southern Valley

District D1-10:

Cambridge

Dundy County-Stratton

Hi-Line

Hitchcock County

Maxwell

District D1-11:

Bayard

Hemingford

Kimball

Perkins County

Sutherland

District D2-1:

Diller-Odell

Falls City Sacred Heart

Johnson-Brock

Mead

Omaha Christian Academy

District D2-2:

Allen

Emerson-Hubbard

Homer

Pender

Walthill

District D2-3:

Osmond

Randolph

Wausa

Winside

Wynot

District D2-4:

Bloomfield

Boyd County

Creighton

Niobrara/Verdigre

St. Mary's

District D2-5:

Central Valley

CWC

Elgin Public/Pope John

Humphrey St. Francis

Riverside

District D2-6:

Fullerton

High Plains Community

Nebraska Lutheran

Osceola

Palmer

District D2-7:

BDS

Blue Hill

Giltner

Kenesaw

Lawrence-Nelson

District D2-8:

Axtell

Brady

Loomis

Maywood-Hayes Center

Medicine Valley

Overton

District D2-9:

Ansley-Litchfield

Pleasanton

Sandhills Valley

Sandhills/Thedford

South Loup

Twin Loup

District D2-10:

Garden County

Hyannis

Leyton

Morrill

Mullen

District D6-1:

Deshler

Lewiston

Meridian

Pawnee City

Sterling

District D6-2:

Dorchester

Hampton

Heartland Lutheran

McCool Junction

Parkview Christian

District D6-3:

Elba

Santee

Spalding Academy

St. Edward

Stuart

District D6-4:

Franklin

Harvard

Red Cloud

Silver Lake

Wilcox-Hildreth

District D6-5:

Paxton

Southwest

Sumner-Eddyville-Miller

Wallace

Wauneta-Palisade

District D6-6:

Arthur County

Banner County

Creek Valley

Potter-Dix

South Platte

District D6-7:

Cody-Kilgore

Crawford

Hay Springs

Minatare

Sioux County