Jan 20, 2020 3:57 PM

Area Sports: RPAC basketball Brackets

Posted Jan 20, 2020 3:57 PM
Continue Reading North Platte Post
Jan 20, 2020 3:57 PM
NPHS Wrestling: Trojan Border Wars results

Match #1 Round 1

Sidney defeated North Platte 72-10

  1. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Everett Jensen (Sidney) Maj 11-3
  2. 138 - Kolton Reid (Sidney) over Santana Morin (North Platte) Fall 3:46
  3. 145 - Aden Graves (Sidney) over Raymen Riley (North Platte) Fall 4:53
  4. 152 - Kade Graves (Sidney) over Luke Rathjen (North Platte) Fall 1:07
  5. 160 - Dylan Lutz (Sidney) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:19
  6. 170 - Nathan Romo (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
  7. 182 - Riley Waters (Sidney) over Gavyn Brauer (North Platte) Fall 1:53
  8. 195 - Jet Jones (Sidney) over Gus Kreber (North Platte) Fall 3:55
  9. 220 - Brodey Skogen (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
  10. 285 - Trey Schepens (Sidney) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 1:07
  11. 106 - Owen Lonski (Sidney) over Kole Weigel (North Platte) Fall 0:43
  12. 113 - Zander Dean (Sidney) over Drue Huntsman (North Platte) Fall 1:44
  13. 120 - Kaiden Cline (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
  14. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Jordan Darby (Sidney) Fall 2:40

Match #2 Round 2

Rapid City Central defeated North Platte 56-22

  1. 106 - Kole Weigel (North Platte) over Jagar McCarthy (Rapid City Central) Fall 1:37
  2. 113 - Steven Permann (Rapid City Central) over Drue Huntsman (North Platte) Fall 1:16
  3. 120 - Cael Larson (Rapid City Central) over Unknown (Unattached) Forf
  4. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  5. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Zack Soderlin (Rapid City Central) Maj 11-3
  6. 138 - Kadyn Kraye (Rapid City Central) over Santana Morin (North Platte) Fall 1:34
  7. 145 - TJ Morrison (Rapid City Central) over Raymen Riley (North Platte) TF 16-0
  8. 152 - Brayden Burrus (Rapid City Central) over Luke Rathjen (North Platte) Fall 3:15
  9. 160 - Landin Winter (Rapid City Central) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:00
  10. 170 - Wyatt Jungclaus (Rapid City Central) over Unknown (Unattached) Forf
  11. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Daman Aguilar (Rapid City Central) Fall 1:31
  12. 195 - Jon DeRuyter (Rapid City Central) over Gus Kreber (North Platte) Fall 2:50
  13. 220 - Jackson Witte (Rapid City Central) over Peyton Dimmitt (North Platte) SV-1 6-4
  14. 285 - Hunter Hansen (Rapid City Central) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3

Star Valley defeated North Platte 49-27

  1. 106 - Boaz Simpson (Star Valley) over Kole Weigel (North Platte) Fall 3:10
  2. 113 - Joseph Naef (Star Valley) over Drue Huntsman (North Platte) Dec 9-2
  3. 120 - Waylon Nelson (Star Valley) over Unknown (Unattached) Forf
  4. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Spencer Larson (Star Valley) Fall 1:57
  5. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Brayden Andrews (Star Valley) Dec 10-3
  6. 138 - Haze Child (Star Valley) over Santana Morin (North Platte) Fall 4:58
  7. 145 - Raymen Riley (North Platte) over Kale Johnson (Star Valley) Fall 3:29
  8. 152 - Ren King (Star Valley) over Luke Rathjen (North Platte) Maj 16-4
  9. 160 - Zachary Patterson (Star Valley) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:22
  10. 170 - Carson Vandeburg (Star Valley) over Unknown (Unattached) Forf
  11. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  12. 195 - Trent Clark (Star Valley) over Gus Kreber (North Platte) Fall 1:30
  13. 220 - Peyton Dimmitt (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  14. 285 - Parker Merritt (Star Valley) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4

Kelly Walsh defeated North Platte 55-21

  1. 195 - Dom Gray (Kelly Walsh) over Gus Kreber (North Platte) Fall 1:53
  2. 220 - Phoenix Buske (Kelly Walsh) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 2:30
  3. 285 - Mason Newland (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  4. 106 - Gavin Mancini (Kelly Walsh) over Kole Weigel (North Platte) Fall 3:47
  5. 113 - Drue Huntsman (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  6. 120 - Lane Jackson (Kelly Walsh) over Unknown (Unattached) Forf
  7. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Issac Price (Kelly Walsh) Fall 0:48
  8. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Jace Palmer (Kelly Walsh) Dec 9-3
  9. 138 - Noah Hone (Kelly Walsh) over Santana Morin (North Platte) Fall 0:47
  10. 145 - Analu Benabise (Kelly Walsh) over Raymen Riley (North Platte) TF 19-4
  11. 152 - Sam Henderson (Kelly Walsh) over Luke Rathjen (North Platte) Maj 15-1
  12. 160 - Aragon Garro (Kelly Walsh) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:20
  13. 170 - Luke Nathan (Kelly Walsh) over Unknown (Unattached) Forf
  14. 182 - Kole Kraus (Kelly Walsh) over Gavyn Brauer (North Platte) Maj 10-2

Match #5 Round 5

Douglas defeated North Platte 42-36

  1. 220 - Cody Pinkerton (Douglas) over Unknown (Unattached) Forf
  2. 285 - Bradyn Matthews (Douglas) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 2:41
  3. 106 - Christian Johnson (Douglas) over Kole Weigel (North Platte) Fall 1:07
  4. 113 - Drue Huntsman (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  5. 120 - Garrett McReynolds (Douglas) over Unknown (Unattached) Forf
  6. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Charlie Koss (Douglas) Fall 2:35
  7. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Chance Himle (Douglas) Fall 2:38
  8. 138 - Keltan Ewing (Douglas) over Santana Morin (North Platte) Fall 0:46
  9. 145 - Raymen Riley (North Platte) over Kael Matthews (Douglas) Fall 1:21
  10. 152 - Luke Rathjen (North Platte) over Devon Swisher (Douglas) Dec 6-4
  11. 160 - Kagan Lenzen (Douglas) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 2:53
  12. 170 - Kenai Bergquist (Douglas) over Unknown (Unattached) Forf
  13. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Dawson Curtis (Douglas) Fall 2:24
  14. 195 - Gus Kreber (North Platte) over Kyle Logar (Douglas) SV-1 5-1

Match #6 Round 6

Natrona County defeated North Platte 65-15

  1. 285 - Blake Birkle (Natrona County) over Unknown (Unattached) Forf
  2. 106 - Tate Tromble (Natrona County) over Kole Weigel (North Platte) Fall 2:55
  3. 113 - Kael Johnson (Natrona County) over Drue Huntsman (North Platte) Fall 0:55
  4. 120 - Landen Roberts (Natrona County) over Unknown (Unattached) Forf
  5. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Nathaniel Sausedo (Natrona County) Fall 2:30
  6. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Kyler Henderson (Natrona County) Fall 1:38
  7. 138 - Billy Brenton (Natrona County) over Santana Morin (North Platte) Fall 3:09
  8. 145 - Cyruss Meeks (Natrona County) over Raymen Riley (North Platte) Fall 5:08
  9. 152 - Conner Worthen (Natrona County) over Unknown (Unattached) Forf
  10. 160 - Luke Rathjen (North Platte) over Conner Worthen (Natrona County) Dec 14-12
  11. 170 - Brendyn Nelson (Natrona County) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 2:24
  12. 182 - Vincent Genatone (Natrona County) over Gavyn Brauer (North Platte) TF 18-2
  13. 195 - Colter Helm (Natrona County) over Gus Kreber (North Platte) Fall 2:35
  14. 220 - DAnthony Smith (Natrona County) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 2:11

Match #7 Round 7

North Platte defeated Wildcard 42-33

  1. 106 - Kaden Wise (Wildcard) over Kole Weigel (North Platte) Fall 4:40
  2. 113 - Drue Huntsman (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  3. 120 - Kolby Hutzenbiler (Wildcard) over Unknown (Unattached) Forf
  4. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Cole Wirtz (Wildcard) Fall 5:15
  5. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Garrett Marker (Wildcard) Fall 1:11
  6. 138 - Zander Burnison (Wildcard) over Santana Morin (North Platte) Fall 5:20
  7. 145 - Gio Lucchi (Wildcard) over Raymen Riley (North Platte) Dec 4-1
  8. 152 - Luke Rathjen (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  9. 160 - Will Moore (Wildcard) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:14
  10. 170 - Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  11. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  12. 195 - Gus Kreber (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  13. 220 - Mason Newland (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  14. 285 - Edel Diaz-Jaime (Wildcard) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 3:07