Feb 03, 2020 12:04 PM

NPHS Wrestling: McCook Duels - NPHS goes 5-0

Posted Feb 03, 2020 12:04 PM

Match #1 Round 1

North Platte received a Bye

Match #2 Round 2

North Platte defeated Gothenburg 57-24

  1. 113 - Drue Huntsman (North Platte) over Abel Flores (Gothenburg) Fall 3:37
  2. 120 - Corbyn Sattler (Gothenburg) over Unknown (Unattached) Forf
  3. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Sawyer Therrien (Gothenburg) Fall 2:45
  4. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Abe Mendez (Gothenburg) Fall 1:28
  5. 138 - Santana Morin (North Platte) over Corben Libich (Gothenburg) Fall 0:23
  6. 145 - Raymen Riley (North Platte) over Brandon Schriner (Gothenburg) Fall 0:48
  7. 152 - Luke Rathjen (North Platte) over Jameson Smith (Gothenburg) Dec 5-1
  8. 160 - Riley Baker (Gothenburg) over Blake Vaughn (North Platte) Fall 3:33
  9. 170 - Isaiah Young (Gothenburg) over Jaden Dike (North Platte) Fall 2:41
  10. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Trenton Peterson (Gothenburg) Fall 2:21
  11. 195 - Zach Smith (Gothenburg) over Unknown (Unattached) Forf
  12. 220 - Mason Newland (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  13. 285 - Peyton Dimmitt (North Platte) over Ethan Libich (Gothenburg) Fall 1:30
  14. 106 - Kole Weigel (North Platte) over John Stanley (Gothenburg) Fall 1:27

Match #3 Round 3

North Platte defeated Wray 51-24

  1. 106 - Brady Collins (Wray) over Kole Weigel (North Platte) Fall 5:13
  2. 113 - Drue Huntsman (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  3. 120 - Chase Buoy (Wray) over Unknown (Unattached) Forf
  4. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Dax Collins (Wray) Fall 1:33
  5. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Koy Smith (Wray) Fall 1:51
  6. 138 - Santana Morin (North Platte) over Caeden Bauer (Wray) Dec 8-1
  7. 145 - Raymen Riley (North Platte) over Gale Tracy (Wray) Fall 1:52
  8. 152 - Tyler Collins (Wray) over Luke Rathjen (North Platte) Fall 1:15
  9. 160 - Blake Vaughn (North Platte) over Chad Tracy (Wray) Fall 0:32
  10. 170 - Payton Wade (Wray) over Jaden Dike (North Platte) Fall 4:23
  11. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Jake Johnson (Wray) Fall 1:05
  12. 195 - Double Forfeit
  13. 220 - Peyton Dimmitt (North Platte) over Ali Hedri (Wray) Fall 0:59
  14. 285 - Mason Newland (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4

North Platte defeated Alliance 42-36

  1. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Zane Stoike (Alliance) Fall 0:37
  2. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Jaxon Minnick (Alliance) Fall 3:31
  3. 138 - Asa Johnson (Alliance) over Santana Morin (North Platte) Fall 5:08
  4. 145 - Raymen Riley (North Platte) over Wade Sanders (Alliance) Fall 1:13
  5. 152 - Luke Rathjen (North Platte) over Nolan Nagaki (Alliance) Fall 3:19
  6. 160 - Philip Halstead (Alliance) over Blake Vaughn (North Platte) Fall 1:57
  7. 170 - Keegan Grant (Alliance) over Jaden Dike (North Platte) Fall 1:38
  8. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Waylon Cash (Alliance) Fall 0:53
  9. 195 - Double Forfeit
  10. 220 - Matthew Escamilla (Alliance) over Unknown (Unattached) Forf
  11. 285 - Peyton Dimmitt (North Platte) over Hunter Klinkerman (Alliance) Fall 2:39
  12. 106 - Kole Weigel (North Platte) over Tyler Cotton (Alliance) Fall 0:47
  13. 113 - Tory Picket Pin (Alliance) over Drue Huntsman (North Platte) Fall 3:38
  14. 120 - Ian Erickson (Alliance) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5

North Platte defeated Amherst 43-36

  1. 106 - Kole Weigel (North Platte) over Taleah Thomas (Amherst) Fall 5:16
  2. 113 - Drue Huntsman (North Platte) over Ian Hughes (Amherst) Dec 8-3
  3. 120 - Creyton Cumpston (Amherst) over Unknown (Unattached) Forf
  4. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Isaiah Shields (Amherst) Fall 1:59
  5. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Quentyn Frank (Amherst) Maj 13-5
  6. 138 - Santana Morin (North Platte) over Josh Klingelhoefer (Amherst) Fall 1:26
  7. 145 - Raymen Riley (North Platte) over Luke Palmer (Amherst) Fall 5:05
  8. 152 - Luke Rathjen (North Platte) over Jakob Graham (Amherst) Fall 4:30
  9. 160 - Ripkin Gallaway (Amherst) over Unknown (Unattached) Forf
  10. 170 - Riley Gallaway (Amherst) over Jaden Dike (North Platte) Fall 1:16
  11. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Cole Stokebrand (Amherst) Fall 1:14
  12. 195 - Drew Bogard (Amherst) over Unknown (Unattached) Forf
  13. 220 - Jarin Potts (Amherst) over Unknown (Unattached) Forf
  14. 285 - Jaxon Taubenheim (Amherst) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 2:06

Match #6 Round 6

North Platte defeated McCook 40-38

  1. 106 - Kole Weigel (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
  2. 113 - Drue Huntsman (North Platte) over Julian Stiver (McCook) Maj 11-0
  3. 120 - Talyn Campbell (McCook) over Unknown (Unattached) Forf
  4. 126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Matt Herron (McCook) Fall 1:25
  5. 132 - Darian Diaz (North Platte) over Teagan Jones (McCook) Fall 1:33
  6. 138 - Santana Morin (North Platte) over Nathan Renner (McCook) Fall 1:25
  7. 145 - Raymen Riley (North Platte) over Tate Felber (McCook) Fall 3:42
  8. 152 - Landon Towne (McCook) over Luke Rathjen (North Platte) TF 22-7
  9. 160 - Dominic Gomez (McCook) over Unknown (Unattached) Forf
  10. 170 - Alex Anthony (McCook) over Jaden Dike (North Platte) Dec 6-0
  11. 182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Gunther Spry (McCook) Fall 0:43
  12. 195 - Alec Langan (McCook) over Unknown (Unattached) Forf
  13. 220 - Reid Steinbeck (McCook) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 0:48
  14. 285 - Adrian Manzenarez (McCook) over Unknown (Unattached) Forf