Feb 11, 2020 2:52 PM

2020 Wrestling district assignments

Posted Feb 11, 2020 2:52 PM

2019-2020 Wrestling District Assignments

District A-1:

Dates: Feb 15, 2020

Site: Papillion LaVista South

Host School: Papillion-La Vista South

Director: Jeremy VanAckeren/Brent Gehring

Schools Assigned: Bellevue East

Bellevue West

Creighton Preparatory School

Elkhorn

Lincoln Northeast

Millard South

Omaha Benson

Omaha Westside

Papillion-LaVista South

District A-2:

Dates: Feb 15, 2020

Site: Grand Island Senior High

Host School: Grand Island

Director: Cindy Wells

Schools Assigned: Grand Island

Gretna

Lincoln North Star

Lincoln Southwest

North Platte

Omaha Burke

Omaha North

South Sioux City

District A-3:

Dates: Feb 15, 2020

Site: Papillion-La Vista High School

Host School: Papillion-La Vista

Director: Jason Ryan

Schools Assigned: Columbus

Fremont

Millard West

Norfolk

Omaha Bryan

Omaha Central

Omaha Northwest

Papillion-LaVista

District A-4:

Dates: Feb 15, 2020

Site: Lincoln East High

Host School: Lincoln East

Director: Zach Limbach

Schools Assigned: Elkhorn South

Kearney

Lincoln East

Lincoln High

Lincoln Pius X

Lincoln Southeast

Millard North

Omaha South

District B-1:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Bennington High School

Host School: Bennington

Director: Greg Lamberty

Schools Assigned: Ashland-Greenwood

Auburn

Aurora

Beatrice

Bennington

Boys Town

Columbus Lakeview

Fairbury

Norris

Omaha Gross Catholic

Omaha Skutt Catholic

Plattsmouth

District B-2:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Blair High School

Host School: Blair

Director: Bubba Penas

Schools Assigned: Adams Central

Blair

Crete

Hastings

Nebraska City

O'Neill

Omaha Concordia

Omaha Roncalli Catholic

Platteview

Schuyler

Waverly

York

District B-3:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Pierce High School

Host School: Pierce

Director: Darren Sindelar

Schools Assigned: Arlington

Central City

Falls City

Mount Michael Benedictine

Northwest

Pierce

Ralston

Seward

Wahoo

Wayne

West Point-Beemer

District B-4:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Western NE Community College

Host School: Scottsbluff

Director: David Hoxworth

Schools Assigned: Alliance

Chadron

Cozad

Gering

Gothenburg

Holdrege

Lexington

McCook

Minden

Ogallala

Scottsbluff

Sidney

District C-1:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Malcolm Public Schools

Host School: Malcolm

Director: Jack Tarr/ Cole Gore

Schools Assigned: Archbishop Bergan

Bishop Neumann

Cross County/Osceola

Fillmore Central

Fort Calhoun

HTRS

Hartington Cedar Catholic

Lincoln Lutheran

Malcolm

Norfolk Catholic

Ponca

Syracuse

Tri County

Winnebago

Wood River

Yutan

District C-2:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: St. Paul High School

Host School: St. Paul

Director: Rick Peters

Schools Assigned: Battle Creek

Columbus Scotus

David City

Doniphan-Trumbull

Gibbon

Grand Island Central Catholic

Johnson County Central

Lincoln Christian

Logan View

Louisville

Lutheran High Northeast

North Bend Central

Shelby-Rising City

South Central Nebraska Unified District #5

St. Paul

Twin River

District C-3:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Oakland-Craig New Gym

Host School: Oakland-Craig

Director: Dallas Sweet

Schools Assigned: Aquinas Catholic

BRLD

Boone Central/Newman Grove

Centura

Conestoga

Crofton/Bloomfield

Madison

Milford

Oakland-Craig

Quad County Northeast

Raymond Central

Sutton

Tekamah-Herman

Wakefield-Allen

Wilber-Clatonia

Wisner-Pilger

District C-4:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Hershey High School

Host School: Hershey

Director: Greg Welch

Schools Assigned: Ainsworth

Amherst

Arcadia/Loup City

Bridgeport

Broken Bow

Chase County

Gordon-Rushville

Hershey

Hi-Line

Kearney Catholic

Loomis/Bertrand

Mitchell

Ord

Perkins County

Ravenna

Valentine

District D-1:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Plainview High School

Host School: Plainview

Director: Robin Reed

Schools Assigned: Arapahoe

Brady

Burwell

Cambridge

Clarkson-Leigh

Creighton

Elgin Public/Pope John

Elkhorn Valley

Fullerton

Meridian

Neligh-Oakdale

Niobrara/Verdigre

Osmond

Pender

Plainview

Scribner-Snyder

St. Mary's

Summerland

Thayer Central

Twin Loup

District D-2:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Central Valley High School - Greeley, NE

Host School: Central Valley

Director: Randy Dutcher

Schools Assigned: Alma

Anselmo-Merna

Cedar Bluffs

Centennial

Central Valley

Dorchester

East Butler

Freeman

Friend

Guardian Angels Central Catholic

Howells-Dodge

North Central

Overton

Palmer

Palmyra

Parkview Christian

Riverside

Sandhills Valley

Southwest

Stanton

Winside

District D-3:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: Southern Valley High School

Host School: Southern Valley

Director: Brandon Marquez

Schools Assigned: Ansley-Litchfield

Axtell

Elm Creek

Franklin

Harvard

Hastings St. Cecilia

High Plains Community

Kenesaw

Maxwell

Nebraska Christian

Pleasanton

Red Cloud/Blue Hill

Shelton

South Loup (Callaway/Arnold)

Southern

Southern Valley

Sumner-Eddyville-Miller

Superior

Weeping Water

West Holt

Wilcox-Hildreth

District D-4:

Dates: Feb 14, Feb 15, 2020

Site: McDaid Elementary School

Host School: North Platte St. Patrick's

Director: Mark Skillstad

Schools Assigned: Banner County

Bayard

Crawford

Dundy County Stratton

Garden County

Hay Springs

Hemingford

Hitchcock County

Hyannis

Kimball

Leyton

Medicine Valley

Minatare

Morrill

Mullen

North Platte St. Patrick's

Paxton

Sandhills/Thedford

Sioux County

Sutherland

Wauneta-Palisade

Continue Reading North Platte Post
Feb 11, 2020 2:52 PM
 Bartell signs with NPCC

Story by Heather Johnson, NPCC Athletic communications

Katy Bartell, of Eustis, is the newest recruit for the North Platte Community College Knights Volleyball Team.

The 5-foot, five-inch senior has played hitter and setter for the Hi-Line [Eustis-Farnam/Elwood] varsity volleyball team and has also been a hitter, setter and defensive specialist for club teams.

“We are excited to have Katy join our team as she has been a versatile player for her high school and club teams,” said Alexa McCall, NPCC head women’s volleyball coach. “We will look at her primarily as a DS, but her knowledge of all positions will definitely help her. She is quick, which will be an asset to her as well. We would like to welcome Katy to the Knight family.”

More information about the Knights volleyball team is available at npccknights.com/.